DİYET NEDİR

Diyet Nedir ?

 

‘Diyetisyenlerden nefret ediyorum. Kendilerini hamburger pizza yerken görüyorum ve her vakit zapzayıflar’ YANLIŞ

‘Diyetisyenleri seviyorum. Hamburger pizza yiyebildikleri halde öğünlerini ayarlayabiliyorlar ve bu sayede kilo kontrolü yapabiliyorlar.’ DOĞRU

Diyetisyenlerden nefret etmeyelim sayın okurlarım. Onların sırlarını öğrenelim, bilgilerini sömürelim.

‘Fakat şimdi kafam karıştı. Diyette yukarda söz ettiğiniz sıhhatsiz besinler de bulunabilecek mi?

İşte müthiş bir sorudur. Ancak soruya soruyla cevaplamak pek adetim olmasa da burada öyle yapmak vaziyetindeyim. ‘Siz yediğiniz şeylerin içinde ne olduğunu biliyor musunuz? Salatanıza sıktığınız limondan tutun da pazar sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olan simite kadar?’ Hangi besinler birbirinin yerine geçiyor? Leblebi yerine ceviz, fındık, badem yiyebilir miyim? O da çerez o da çerez:)

İşte bunlar perhizde pek önemli konular haline geldi. Bir takım müracaat edenlerim meyve yerine yoğurt yemeği seçenek etmiş sözgelimi o kadar anlatmama karşın.

Hadi o vakit biraz bilgi edinelim mi?

SÜT GRUBU ( ayran, süt, yoğurt, kefir )

ET GRUBU ( yumurta, peynir ve tüm hayvansal kaynaklı etler)

EKMEK GRUBU (hububatlar, çorba, pirinç, bulgur, makarna, erişte vb.)

SEBZE GRUBU (tüm sebzeler)

MEYVE GRUBU ( tüm meyveler)

YAĞ GRUBU ( yağlı tohumlar, ceviz, fındık, badem vb., zeytin, zeytinyağı ve hayvansal kaynaklı yağlar , yemeğin içindeki yağ )

Bu yukarıda söz ettiğim üzere beslenmemizde kullandığımız her şey 6 temel gruba sığdırılabilir. Bu ne demek? Bu gruplara ait besinleri perhizinizde görürseniz, değişimleri yalnızca grup azaları arasında yapabilirsiniz.

Öğlen yemeğinizdeki ayranı yoğurt olarak tüketmek gayet güzel bir değişim örneğidir. Sözgelimi kahvaltıdaki zeytininizi de ceviz ile yer değiştirebilirsiniz. Elma yerine armut, mandalina yerine muz, hem de mübalağa ediyorum! Ekmek yerine uygun ölçüde pilav /makarna dahi yiyebilirsiniz.

Başka bir deyişle ne yapmıyormuşuz :)yoğurt yerine leblebi, ekmek yerine daha fazla meyve yemiyormuşuz.

Yediğimiz her şey birbiri arasında dönüştürülebilir (reversable) şeyler. (araya 1-2 ingilizce yazim da prezentıbıl olduğum anlaşılsın) başka bir deyişle biz bir perhiz içerisindeyken lahmacun canımız çektiğinde yemeyecek miyiz?

Yiyin. Yiyin. Ancak bilin ki günlük ekmek hududumuz vasati 10, et hududumuz 120 gr, ve yağ hududumuz 30 gr iken; lahmacun 3-4 ekmek, 30-60 gr et ve 10 gram yağ içeriyor. Seçenek sizin.

Perhiz rehabilitasyonu uzun bir süreçtir. Fazla kilolarınızı nasıl 1-2 ayda almadığımız gibi 1-2 ayda veremiyoruz da. Siz o künefeleri yerken de metabolizmanız bu hızda çalışıyordu, şimdi yakmaya çalışan da aynı hızdaki metabolizma. Perhizin bir hayat tarzı haline gelmesi gerekir. Yeniden sevidiğim sloganlardan biri ‘Perhiz özgürlüktür.’ Perhiz size istediğinizi yiyebilme bahtı tanır. Aslında bir ölçü bilimidir de denebilir.

BOMBA gibi bu bilgiyle birlikte perhize bakış açımız değişmiştir diye düşünüyorum. Başka bir deyişle her şey serbest ancak ölçüyü kaçırmamalıyız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *